Informacje duszpasterskie Niedziela Palmowa 25 III 2018

                       NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

25 marzec 2018

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

 1. 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.
 2. 2. Dziś o godz. 17.00 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną.
 3. 3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.
 4. 4. W Wielki Czwartek – uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – pamiątka ostatniej wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa – rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Na znak smutku zostanie obnażony Ołtarz. Uroczysta msza święta o godz. 17.30, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu wystawienia do godz. 22.00.
 5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 17.30, wcześniej Droga Krzyżowa o godz. 17.00. Za uczestnictwo w adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja przy grobie Pańskim do godz. 24.00. Adoracja przygotowana przez scholę o godz. 20.00.
 1. 6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym gdy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół Wielkanocny co pół godziny – począwszy od godz. 9.30 do godz. 13.00 i o godz. 17.00. O godz. 13.30 poświęcenie pokarmów na Kolonii Piekło przy Krzyżu.
 2. 7. O godz. 19.00 – jak liturgia nakazuje, po zapadnięciu zmroku, rozpoczniemy w sobotę uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej – najważniejszej liturgii roku kościelnego. Na tę uroczystość proszę przynieść ze sobą świece. Przypominam, że pełne uczestnictwo w tej liturgii jest już spełnieniem obowiązku Mszy Wielkanocnej. Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 21.00. Aby całe Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę zachęcam do licznego udziału wszystkich Parafian w tych pięknych nabożeństwach.
 3. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego uroczysta msza święta z procesją rezurekcyjną o godz. 6.00. Niech ta procesja będzie naszym wyznaniem wiary i wyrazem wdzięczności za dar odkupienia. Pozostałe msze święte o godz. 11.00, 12.15 i 17.30. W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 8.00, 11.00 i 17.30.
 4. 9. Mając na uwadze dobro duchowe wiernych oraz szczególny czas Wielkiego Tygodnia, w nocz Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w parafii św. Rafała Kalinowskiego i MB Anielskiej w godzinach od 20.00 do 6.00 odbędzie się akcja duszpasterska „Noc konfesjonałów”.Skupi się ona na adoracji Najświętszego Sakramentu i czuwaniu wraz z Jezusem, podczas którego sprawowany będzie sakrament pokuty i pojednania.
 5. Podziękowanie za wszystko co czynimy dla Kościoła – za każdy trud i za każdą ofiarę. Niech Matka Boża Zwycięska wyprasza ofiarodawcom u Syna swego potrzebne łaski. Dzisiaj są zbierane ofiary do puszek na sprzątanie naszego koscioła.

 

 1. Czytajmy prasę katolicką, którą możemy nabywać wychodząc z kościoła.

12.Intencje mszalne na bieżący tydzień …

 

Wszystkim parafianom, miłym gościom życzę , aby w Wielkim Tygodniu wspierało nas Boże błogosławieństwo, a przeżycia w czasie Triduum Paschalnego niech umocnią naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Na zbliżający się tydzień pracy – Szczęść Boże!